Break down prices

If you are selling sets, break down the price on how the overall price reflects on the prices per unit. This way, the price you give is more justifiable and supports this idea that your product is affordable. This hack can also be applied when you sell monthly subscriptions or larger item bundles since this will show them how much they would save over buying the product once. This guide will be useful to you.

×
×

Cart